Pot knjige
Projekt Pot knjige je zasnovala JAK RS v sodelovanju z Bralnim društvom Slovenije (BDS) z namenom prikaza procesa nastanka knjige, od avtorja do bralca. Skozi strip pisatelja Žige X Gombača in ilustratorja Davida Krančana nas vodi simpatičen lik knjižnega molja, ki otrokom na zabaven način predstavi svet knjig.
Pot knjige je na voljo v dveh oblikah: kot razstava na plakatih, ki gostuje po slovenskih šolah, knjižnicah in drugih ustanovah, ter kot istoimenski strip.
Zainteresirane šole v Sloveniji se lahko vključijo v projekt Pot knjige v šoli, druge ustanove v Sloveniji in tujini pa v projekt Pot knjige na poti.
Cilji projekta so:
- spodbujanje branja med učenci v 1. in 2. triletju osnovne šole;
- prikaz procesa nastanka knjige ter spoznavanje poklicev v založništvu in knjižnem trženju;
- seznanjanje z ilustracijo in stripom kot oblikama knjižnega ustvarjanja;
- spodbujanje obiskov avtorjev na šolah in povezovanje učencev z ustvarjalci.
Pot knjige, od avtorja do bralca
Razstava Pot knjige, od avtorja do bralca in istoimenski strip, ki je prvič izšel leta 2016, skozi zabavno kratko zgodbo v obliki stripa predstavita proces nastanka knjige in nas popeljeta skozi naslednje tematske sklope:
- Rojstvo knjige – predstavitev avtorja, založbe, tiska in e-knjige,
- Knjiga sreča bralca – predstavitev knjigarne in knjižnice,
- Zaljubimo se v knjige – predstavitev orodja za promocijo knjige bralcu, vključno s promocijo knjige, nagradami in projekti,
- V objemu besed – srečanje bralca z ustvarjalci knjige, kjer naš junak knjižni molj najde svoj novi dom.
Pot knjige: Skrivnost izginulih črk
Leta 2021 je nastala še druga knjižica projekta z naslovom Pot knjige: Skrivnost izginulih črk. Poučna zgodba v obliki stripa, ki sta jo prav tako ustvarila pisatelj Žiga X Gombač in ilustrator David Krančan, nam sporoča, kako pomembne so v našem življenju knjige, zgodbe, branje in pisanje. Glavni junak Knjižni molj se tokrat sooči s težko na(d)logo – izginile so vse črke tega sveta. Jih je kdo ukradel? Pojedel? Ali so preprosto izginile? Hudomušna pripoved o Knjižnem molju, ki skuša najti izginule črke, z odličnimi stripovskimi ilustracijami, nam odstira svetove o pomenu branja in pisanja, nas popelje med različne junake ter v različne kraje sveta in znanja. Strip je zasnovan interaktivno in poleg zgodbe ponuja 10 poučnih gesel o branju.
Stripa sta natisnjena z velikimi tiskanimi črkami, besedilo si v okvirčkih sledi sistematično, zato sta primerena tudi za obdobje učenja branja in pisanja najmlajših. Knjižici dopolnjujejo tudi delovni listi za najmlajše bralce, ki osvetlijo razumevanje zgodbe.
Pot knjige gre v svet
Oba stripa, Pot knjige in Skrivnost izginulih črk, sta na voljo v več jezikih, in sicer v angleščini (prevod Gregor Timothy Čeh), nemščini (prevod Liza Linde), italijanščini (prevod Lucia Gaja Scuteri) in srbščini (prevod Biljana Babić). Pripravili smo tudi večjezični plakat Pot knjige ter razstavo na plakatih v nemščini.
Pot knjige predstavljamo v mednarodnem prostoru – na sejmih v Bologni, Leipzigu, Dunaju in Frankfurtu, gostovali pa smo tudi med učitelji slovenščine v tujini na Dunaju in v Banja Luki. Projekt je bil predstavljen tudi v okviru častnega gostovanja Slovenije na mednarodnem knjižnem sejmu v Frankfurtu jeseni 2023 ter spomladi 2024 na mednarodnem otroškem knjižnem sejmu v Bologni, kjer je bila Slovenija prav tako častna gostja.
Dodatne informacije o projektu Pot knjige:
Sabina Tavčar, T: (01) 320 28 33 E: sabina.tavcar@jakrs.si