Nacionalni mesec skupnega branja
Nacionalni mesec skupnega branja se je pričel leta 2018 na pobudo Bralnega društva Slovenije, Društva Bralna značka Slovenije – ZPMS, Zveze bibliotekarskih društev Slovenije, Mestne knjižnice Kranj, Društva slovenskih pisateljev, Slovenske sekcije IBBY, Združenja splošnih knjižnic, Mariborske knjižnice in Mestne knjižnice Ljubljana. Partner in sofinancer javne komunikacijske akcije je že od vsega začetka tudi Javna agencija za knjigo RS.
Namen iniciative je vzpostavitev nacionalne mreže za bralno kulturo in bralno pismenost, ki bo povezala vse dejavnosti na tem področju ter prispevala k prepoznavanju pomena bralne kulture na nacionalni ravni. Iniciativa želi omogočiti celovitejšo skrb za spodbujanje branja in bralne kulture v Sloveniji.
Nacionalni mesec skupnega branja uradno traja vsako leto od 8. septembra, ko obeležujemo mednarodni dan pismenosti, do zadnjega dne v Tednu otroka v začetku oktobra.
V okviru Nacionalnega meseca skupnega branja poteka tudi javna medijska in plakatno komunikacijska akcija Beremo skupaj, ki traja od začetka kampanje do konca tekočega leta. Akcija spodbuja branje, ozavešča o pomenu bralne pismenosti in kulture ter vključuje pripravo promocijskih materialov, kot so plakate in pasice. Ta gradiva so na voljo šolam, knjižnicam, domovom za ostarele in drugim institucijam ter so razobešena na javnih plakatnih mestih in oglaševalskih panojih partnerjev.
Nacionalni mesec skupnega branja 2025 (8. september–5. oktober 2025)
Za osrednjo temo Nacionalnega meseca skupnega branja 2025 smo izbrali Glasno branje in pripovedovanje. S tem nadaljujemo rdečo nit z lanskega leta, ko smo v ospredje postavili branje v javnem prostoru.
Na spletni strani NMSB je vzpostavljen zbirnik dogodkov s področja bralne kulture in pismenosti, s poudarkom na skupnem branju, tako v ožjem okolju kot na nacionalni ravni. Zbirnik omogoča enostaven dostop do informacij o dogodkih za različne ciljne skupine. Vse ustanove, ki se ukvarjate z bralno kulturo in pismenostjo ter delujete medgeneracijsko, vabimo, da vnesete svoje dogodke, projekte ali programe.
Nacionalni mesec skupnega branja 2024 (8. september–7. oktober 2024)
Letošnja tema Branje v javnem prostoru se osredotoča na prenos branja izven domačih prostorov in knjižnic v tiste prostore, kjer je pogosto manj prisotno – galerije, muzeje, čakalnice zdravstvenih domov, nakupovalne centre, parke, trge in celo gozdove. Namen je približati pomen branja, predvsem branja za užitek, širšemu občinstvu.
Letošnji NMSB prinaša dve novosti.
- Kot partnerja se pridružujeta Zavod za gozdove in Turistična zveza Slovenije, ki bosta 27. septembra, na svetovni dan turizma, skupaj z Andragoškim centrom Slovenije in Gozdarskim inštitutom Slovenije vabila k branju v gozdu ter obisku gozdnih knjižnic. Osrednji dogodek bo ob 17. uri v Zeliščarskem centru v Škocjanu, kjer je postavljena prva gozdna knjižnica v Sloveniji.
- S finančno podporo Javne agencije za knjigo RS bo založba Mladinska knjiga letos prvič pripravila Festival izvirne slovenske slikanice, ki bo potekal od 1. septembra do 22. oktobra. Festival bo po Sloveniji povezoval generacije ob predstavitvah slovenskih izvirnih slikanic, njihovih avtorjev in ilustratorjev.
NMSB 2024 spremlja nacionalna akcija Beremo skupaj, ki jo vodi Društvo Bralna značka Slovenije - ZPMS s partnerji. V okviru akcije bodo vzgojno-izobraževalnim zavodom, knjižnicam in drugim ustanovam razdelili tisoče plakatov, ki vabijo k branju, letos pa tudi na plakatnih mestih Europlakata po Sloveniji. Ilustracija na letošnjem plakatu je delo Suzi Bricelj iz slikanice O kraljeviču, ki ni maral brati Nine Mav Hrovat (Mladinska knjiga, 2021).
V okviru NMSB 2024 se bosta z začetkom šolskega leta 2024/2025 za nove generacije učencov začela tudi dva projekta Javne agencije za knjigo RS (JAK). Projekt Rastem s knjigo bo še naprej spodbujal mlade k branju slovenskega mladinskega leposlovja in obiskovanju splošnih knjižnic. Na šolah pa se bodo začela tudi nova gostovanja projekta Pot knjige, ki s pomočjo razstave in stripov Pot knjige in Skrivnost izginulih črk mlade osnovnošolce seznanja z nastankom knjige ter pomenom branja in pisanja.
Preberite celotno sporočilo za javnost.
Beremo skupaj – NMSB 2023 (8. september–8. oktober 2023)
NMSB 2023 posebno pozornost namenja:
1. Promociji nacionalnih projektov za spodbujanje branja in bralne pismenosti v domačem in mednarodnem prostoru: v luči Slovenije kot častne gostje na letošnjem frankfurtskem knjižnem sejmu in prihodnje leto na knjižnem sejmu otroške in mladinske literature v Bologni bo temu namenjena vrsta aktivnosti, tudi plakatno komunikacijska nacionalna akcija Beremo skupaj.
2. Branju strokovne in stvarne literature: z nacionalnim strokovnim posvetom Branje za znanje.
3. Medgeneracijskemu branju: projekt Medgeneracijsko branje se kot novost pridružuje vseslovenska akcija Pokloni čas, polepšaj dan.
Dogodek poteka pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar.
NMSB 2023 tradicionalno spremlja javna medijska in plakatno komunikacijska nacionalna akcija Beremo skupaj (vodi Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS s partnerji), v okviru katere bomo vzgojno-izobraževalnim zavodom, splošnim knjižnicam in drugim ustanovam, ki spodbujajo branje, razdelili več tisoč plakatov. Plakati z ilustracijo striparja, ilustratorja in pisatelja Ivana Mitrevskega bodo vabili k branju tudi na plakatnih mestih Europlakata po vsej Sloveniji (prvi del plakatne akcije bo potekal od 5. do 12. septembra). Ker želimo s plakatno akcijo opozoriti na mednarodno povezovanje, bodo plakati večjezični in nas bodo spodbudili tudi k skupnemu branju v več jezikih.
Med osrednje dogodke NMSB uvrščamo tudi nacionalni projekt Rastem s knjigo (nosilka JAK RS, začetek projekta 2022/23 – ob koncu NMSB, tj. 8. oktobra 2023).
Beremo skupaj – NMSB 2022 (8. september–9. oktober 2022)
V letošnjem letu smo za izhodišče Nacionalnega meseca skupnega branja 2022 vzeli misel irskega pisatelja in politika Richarda Steela (1672–1729), ki poudarja povezanost med umom in telesom, med gibanjem, športom in duševnim razvojem: »Branje je za duha to, kar je telovadba za telo.«
Letošnjo likovno podobo Beremo skupaj – NMSB 2022 so soustvarili študenti Akademije za likovno umetnost in oblikovanje – Oddelek za oblikovanje vizualnih komunikacij (smeri: fotografija, grafično oblikovanje in ilustracija). Vse likovne rešitve študentov (28) bodo razstavljene ob različnih priložnostih. Strokovna žirija je za javno oglaševanje Beremo skupaj izbrala tri podobe (plakate):
- ilustracija: Zala Tiran (UL ALUO/OVK/Ilustracija/doc. mag. Marija Nabernik, 2022)
- fotografija: Eric Contreras Mencinger (UL ALUO/OVK/Fotografija/doc. Emina Djukić, 2022)
- grafično oblikovanje: Hana Hirnig (UL ALUO/OVK/Grafično oblikovanje/prof. Radovan Jenko, 2022).
Med vizualnimi rešitvami študentov Oddelka za grafično oblikovanje je nastalo tudi pet video plakatov.
Beremo skupaj!
Nagrada Outstanding 2022 za projekt Beremo skupaj
26. januarja 2023 je v ljubljanski Operi potekala razglasitev nagrad Outstanding 2022. Pobudnik in organizator tekmovanja, ki nagrajuje izstopajoče kreativne rešitve v zunanjem oglaševanju, je Družba Europlakat.
Plakat za projekt Beremo skupaj (ki je del akcije Nacionalni mesec skupnega branja – NMSB) je po izboru strokovne žirije tekmovanja Outstanding 2022 prejel prvo nagrado v kategoriji Obveščanje in ozaveščanje – plakati!
Avtor plakata: Erik Contreras Mencinger (ALUO – Oddelek za oblikovanje vizualnih komunikacij – smer fotografija), mentorica doc. Emina Djukić
Celostna podoba akcije Beremo skupaj: Teja Ideja
Izvedba projekta Berem oskupaj: Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS
Sofinanciranje projekta Beremo skupaj: Javna agencija za knjigo RS
Čestitke vsem sodelujočim!