Vključujemo in aktiviramo!
Javna agencija za knjigo Republike Slovenije je v letih 2016–2019 izvajala operacijo Vključujemo in aktiviramo!, ki jo je sofinancirala Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.
Namen operacije je bil razvoj in izvajanje interdisciplinarnih programov socialne aktivacije za štiri ciljne skupine:
- osebe z motnjami v duševnem zdravju;
- osebe z motnjami v duševnem razvoju;
- zapornike v fazi odpusta in
- osebe, ki se zdravijo odvisnosti od prepovedanih drog.
Glavni cilj operacije je bila socialna aktivacija teh ranljivih skupin z vključitvijo kulturne komponente, ki bo udeležence programa približala trgu dela, zmanjšala brezposelnost in posredno znižala odstotek ljudi, ki živijo pod pragom revščine. Udeleženci so skozi program, utemeljen na ustvarjalnosti in kulturi, pridobili znanje in kompetence, s kateri bi se v prvi vrsti lažje socialno aktivirali in posledično vključili na trg dela.
V operacijo je bilo vključenih približno dvesto oseb (60 % udeležencev je prihajalo iz vzhodne in 40 % iz zahodne kohezijske regije).
Rdeča nit celotnega programa in s tem vsebinska povezanost programa se je odvijala skozi zgodbe knjig priznanih slovenskih avtorjev, preko katerih je udeležence popeljal strokovno podkovan mentor skupaj z drugimi strokovnjaki z različnih področij.
Vsebinsko je bil program razdeljen na več modulov:
- modul književnosti;
- modul ilustriranja;
- modul kreativnega pisanja in izražanja,
- modul za razvoj digitalne pismenosti (vezan na delo z elektronsko knjigo, sistemom COBISS, dostopom do knjižničnega gradiva v knjižnici in preko oddaljenih dostopov);
- možnost prilagoditve dodatnih modulov glede na potrebo posamezne skupine udeležencev (npr. veščine javnega nastopanja in samopredstavitve).
Izvajanje programa
Poleg razvoja ustreznih interdisciplinarnih programov socialne aktivacije je operacija vključevala tudi izbor ustreznih izvajalcev/mentorjev, ki so bili priznani avtorji s področja knjige s pedagoškimi in didaktičnimi referencami za delo s ciljnimi skupinami projekta. Mentorji so po možnosti prihajali iz lokalnih okolij izvajanja programa. Pred začetkom izvajanja posameznega sklopa usposabljanj je bil vsako leto izveden seminar za mentorje skupin, zasnovan na podlagi specifičnih ciljnih skupin, s katerimi so posamezni mentorji delali. Aktivnosti so vključevale tudi srečanja udeležencev s slovenskimi pisatelji, prevajalci, ilustratorji in drugimi strokovnjaki s področja knjige ter drugimi, hkrati pa so bili v izvajanje vsebin vključeni tudi drugi strokovnjaki z različnih področij, ki so dodatno podkrepili posamezne obravnavane teme znotraj programa (npr. sociologi, novinarji, kulturologi). Program se je prilagajal specifičnim težavam omenjenih ciljnih skupin pri vključevanju v družbo in na trg dela. Ciljne skupine in lokacije izvajanja programa so se vsako leto menjavale. Teme knjig in pogovorov so se med posameznimi ciljnimi skupinami razlikovale glede na njihove konkretne interese in potrebe.
Ob koncu vsakega leta so izšle tudi knjige knjižnih besedil in ilustracij iz izvedenega programa.