Politics of Care at the Crossroad of Art and Life
Udeleženci: Bojana Kunst, Elke Krasny, Gerald Raunig, Valeria Graziano, Stefan Nowotny
Moderatorji: dr: Pia Brezavšček, Alja Lobnik
Povzetek: V razpravi bodo aktivisti, filozofi, umetniki in kustosi razpravljali o različnih razsežnostih odnosa med umetnostjo in skrbjo.
Opis: Udeleženci bodo razpravljali o umetnosti in skrbi: Skrb je postala ena osrednjih kategorij v umetniški produkciji in kuratorski praksi. Vendar pa je skrb pojem, ki vsebuje številna protislovja. Po eni strani se skrb v umetnosti ne izmika kapitalističnemu ustvarjanju vrednosti. Na neki način so tako umetniška okolja danes pogosto prav tako netrajnostna in destruktivna kot druga kapitalistična okolja, ne glede na to, kako politično angažirana in raznolika so. Po drugi strani pa ima skrb posledice: umetnost pripelje do meja njene družbene in politične vloge. Skrb spreminja način, kako se umetnost dogaja, kako je vrednotena in kako nas doseže, prav tako pa ruši odnose med umetnostjo in življenjem. V tej panelni razpravi bomo preučili paradokse in težave, ki se pojavijo, ko umetnost skrbi. V razpravi bodo aktivisti, filozofi, umetniki in kustosi razpravljali o različnih razsežnostih odnosa med umetnostjo in skrbjo. Pogovor je organiziran v okviru nemške izdaje knjige Bojane Kunst Življenje umetnosti. V njej avtorica razpravlja o tem, kako skrb vznemirja samo življenje umetnosti, zahteva povsem drugačno življenje umetnosti od tistega, ki ga poznamo.
Soorganizatorji: Künstlerhaus Mousonturm, Maska Ljubljana
Bojana Kunst je filozofinja, dramaturginja in performativna teoretičarka. Vodila je seminarje, delavnice in laboratorije v različnih akademskih ustanovah, gledališčih in umetniških organizacijah po Evropi ter nenehno sodelovala z neodvisnimi umetniškimi pobudami in skupinami. Raziskovalno se ukvarja s sodobnim performansom in plesom ter teorijo in filozofijo sodobne umetnosti. Med njenimi knjigami so: Umetnik na delu, Bližina umetnosti in kapitalizma 2015 (na voljo v slovenščini, angleščini, poljščini in danščini) in Življenje umetnosti. Prečne linije skrbi, Ljubljana, 2021 (na voljo v slovenščini in nemščini).
Elke Krasny
Elke Krasny je profesorica na Akademiji za likovno umetnost na Dunaju. Krasny se ukvarja z nego, reproduktivnim delom, socialno in ekološko pravičnostjo, spominskimi praksami in transnacionalnimi feminizmi v umetnosti, arhitekturi, infrastrukturi in urbanizmu. Skupaj z Angeliko Fitz je urednica zbirke Critical Care. Architecture and Urbanism for a Broken Planet (MIT Press, 2019). Z Laro Perry je souredila knjigi Curating as Feminist Organizing (Routledge, 2023) in Curating with Care (Routledge, 2023). Njena knjiga Living with an Infected Planet. Covid-19 Feminism and the Global Frontline of Care (založba Transkript, 2023) obravnava militarizirani esencializem oskrbe in feministične načrte okrevanja v času pandemije.
Gerald Raunig
Gerald Raunig dela na Evropskem inštitutu za progresivne kulturne politike kot eden od urednikov večjezične publikacijske platforme Transverzalna besedila in na Univerzi za umetnost v Zürichu kot profesor filozofije. Njegove knjige so prevedene v angleščino, srbščino, španščino, slovenščino, ruščino, italijanščino, nizozemščino in turščino. Zadnje knjige v angleščini: Art and Revolution. Transverzalni aktivizem v dolgem dvajsetem stoletju, prevedla Aileen Derieg, New York/Los Angeles: Semiotext(e)/MIT Press 2007; Machinic Capitalism and Molecular Revolution, Vol. 2, Minor Compositions 2022; prihaja: Making Multiplicity, Polity Press 2024.
Valeria Graziano
Valeria Graziano je gostujoča predavateljica na Inštitutu za uporabne gledališke študije na Univerzi Justus Liebig v Giessnu in pridružena raziskovalka na Centru za napredne študije na Univerzi na Reki. V preteklih letih je sodelovala pri številnih participativnih raziskovalnih pobudah na področju družbenih gibanj in kulturnega sektorja, pri čemer se je osredotočala na razmerje med tehnopolitiko, institucionalno analizo in ljudsko pedagogiko, popravljanjem in zavračanjem dela, rekreacijo in politiko užitka. Je ena od pobudnic projekta Pirate Care Syllabus (knjiga bo izšla leta 2024 v seriji Vagabond, Pluto Press) ter članica upravnega odbora akcije COST Toolkit of Care in mreže Transversal Institutional Analysis Network.
Stefan Nowotny
Stefan Nowotny je filozof, ki živi v Malagi in na Dunaju. Doktoriral je na Univerzi v Leuvnu (Louvain-la-Neuve) v Belgiji in poučeval na različnih evropskih univerzah, med drugim na Goldsmiths, University of London (2011-2022). Sodeloval je tudi pri različnih raziskovalnih projektih eipcp - Evropskega inštituta za progresivne kulturne politike -, kot sta Transform: The Future of Institutional Critique (2005-2008) ali Europe as a Translational Space (2010-2012). Poleg občasnih pedagoških obveznosti trenutno deluje kot svobodni pisec in prevajalec, ki se ukvarja s filozofijo in politiko prevajanja ter institucionalno analizo sodobnih oblik afektivnosti, zaznavanja in subjektivacije.
Pia Brezavšček
Pia Brezavšček je doktorska študentka in samostojna kulturna delavka. Bila je dolgoletna sodelavka Radia Študent. Bila je predsednica Društva za sodobni ples in kritičarka pri časopisu Dnevnik. Leta 2019 je postala sourednica revije Maska in sourednica spletnega portala Neodvisni - teritorij sodobnih scenskih umetnosti. Kot dramaturginja ali soavtorica sodeluje pri uprizoritvenih projektih, nazadnje pri radijski igri o mitu o materi Ideal.
Alja Lobnik
Alja Lobnik je doktorska študentka na Univerzi v Ljubljani. V zadnjih letih se je uveljavila kot publicistka in kritičarka na področju uprizoritvenih umetnosti. Bila je predsednica Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije, je članica odbora Mesto žensk in članica svetovalne skupine za uprizoritvene oziroma časovne umetnosti pri Cukrarni. Kot dramaturginja ali soavtorica je sodelovala pri uprizoritvenih projektih. Bila je sourednica revije Maska in spletnega portala Neodvisni - teritorij sodobnih scenskih umetnosti - Od leta 2021 je direktorica in umetniška vodja revije Maska.