Preskoči na vsebino

Premoščanje razlik med sosednjimi državami, projekt CELA

O projektu CELA (Connecting Emerging Literary Artists) bodo spregovorili Mirt Komel, slovenski pisatelj, Lucia Gaja Scuteri, slovensko-italijanska prevajalka, in Frank Tazelaar, moderator in direktor enega od partnerjev pri projektu, nizozemske literarne produkcijske hiše Wintertuin. V pogovoru bodo predstavili delovanje projekta CELA in njegove konkretne rezultate. Mirt Komel bo izpostavil pomen tovrstnih projektov za avtorja manjšega jezika in skupaj s prevajalko Lucio Gajo Scuteri poskušal odgovoriti na vprašanje, ali so vrzeli med jeziki sosednjih držav manjše ali večje. Spregovorila bosta o italijansko-slovenskem sodelovanju ter o tem, kaj slovenski in italijanski bralci pričakujejo od avtorjev in založnikov. Ob koncu bosta podelila svoje razmišljanje o izzivih, na katere sta naletela pri projektu, hkrati pa bosta pogled usmerila v prihodnost, saj bo projekt CELA leta 2024 izveden že tretjič.

Soorganizator: CELA EU


O PROJEKTU:

Projekt CELA (Connecting Emerging Literary Artists) združuje 30 pisateljev, 79 prevajalcev in 6 literarnih strokovnjakov iz 10 evropskih držav, ki so šele na začetku svoje karierne poti. V okviru projekta jim bo za 4 leta zagotovljeno mentorstvo. Prek prevajanja in promocije literarnih del v tujih jezikih želijo pobudniki projekta vzpostaviti rastočo mrežo literarnih umetnikov po Evropi ter tako premostiti neenake literarne okoliščine v različnih državah in odpreti možnosti za doseganje evropskega občinstva onkraj meja. V okviru projekta so organizirane številne naloge, delavnice pisanja in prevajanja, rezidence, specializacije, nastopi in sodelovanja. S sodelovanjem in deljenjem svojega dela partnerji in udeleženci projekta CELA premoščajo medsebojne razlike ter se povezujejo z založniško industrijo in evropsko javnostjo.

Photo: Gaby Jongenelen

Mirt Komel je filozof in pisatelj, ki dela in piše med Novo Gorico in Ljubljano. Študiral je na Univerzi v Ljubljani, leta 2010 doktoriral iz filozofije na Oddelku za filozofijo Filozofske fakultete, zdaj pa predava na Oddelku za kulturologijo Fakultete za družbene vede. Leta 2015 je pri založbi Goga izdal svoj prvi roman Pianistov dotik, ki mu je leta 2018 sledil drugi roman Medsočje. Oba sta se uvrstila v ožji izbor za prestižno literarno nagrado Kresnik. Njegov tretji roman, Detektiv Dante, je izšel leta 2021. Letos je izdal svoj četrti roman Akiles.



Photo: Gaby Jongenelen

Lucia Gaja Scuteri se je rodila v Ljubljani (1985), odraščala pa je v Neaplju. Končala je magistrski študij vzhodnoevropskih jezikov in književnosti (smer slovenski jezik in književnost, češki jezik in književnost ter zgodovina Srednje in Vzhodne Evrope) na Filozofski fakulteti na Univerzi L’Orientale v Neaplju. Na Univerzi na Primorskem je leta 2017 doktorirala iz novejše zgodovine in slovenskega jezikoslovja. Že od dodiplomskega študija deluje kot prevajalka, tolmačka in soorganizatorka kulturnih in akademskih dogodkov ter tako v južni Italiji promovira slovensko književnost in kulturo. Trenutno je zaposlena kot samostojna prevajalka iz slovenščine v italijanščino in kot kulturna mediatorka.



Photo: Gaby Jongenelen

Frank Tazelaar je razvijalec konceptov, esejist, založnik in programer. Je direktor literarne produkcijske hiše Wintertuin in pobudnik projekta CELA, vodja oddelka za kreativno pisanje na univerze ArtEZ University of the Arts in upravnik interdisciplinarne produkcijske hiše De Nieuwe Oost. Je tudi predsednik združenja EACWP in solastnik knjigarne Hijman v Arnhemu na Nizozemskem.