Preskoči na vsebino

Tweets from the Past. Arheologija Slovenije v zvokih, simbolih in najstarejših pisnih pričevanjih

Udeleženci: Daša Pavlovič, Boštjan Gombač

Povzetek: Arheološki muzej v Frankfurtu bo od 13. oktobra 2023 do 17. marca 2024 predstavil posebno razstavo kot partner kulturnega programa frankfurtskega knjižnega sejma, ki ga velikodušno podpira Kulturfonds Frankfurt RheinMain.

Opis: Razstava je nastala na pobudo Arheološkega muzeja v Frankfurtu v okviru spremljevalnih dogodkov frankfurtskega knjižnega sejma in častne gostje Slovenije.

Namen razstave je predstaviti slovensko arheologijo skozi tri specifične zvrsti predmetov. Najprej so na ogled arheološki predmeti, povezani z zvokom. Gre za glasbila – od prazgodovinskih flavt iz kosti jamskega medveda do antičnih dvojnih flavt in srednjeveških drumlic – ali za ropotulje, ki so jih uporabljali pri obredih ali kot otroške igrače.

Druga skupina predmetov so eksponati, ki nosijo simbole ali imajo sami simbolni pomen. To so lahko prazgodovinske figure, ki verjetno predstavljajo nam neznana božanstva, majhni kipci starodavnih bogov, predmeti z vgraviranimi astralnimi simboli, figure v obliki živali, miniaturni predmeti in nosilci slik z vgraviranimi figurami, ki pripovedujejo zgodbo kot strip.

Tretja vrsta eksponatov so arheološki predmeti z najstarejšimi napisi iz Slovenije. Med njimi so primeri venetske pisave iz zgodnje železne dobe na fragmentu bronaste situle in srebrnega krožnika, napisi z imeni lokalnih božanstev, antična miniaturna knjiga in grafiti.

Vsi ti predmeti nam s svojim zvokom, simboli ali besedili omogočajo globlji vpogled v duhovnost, življenje in razlago sveta ljudi iz preteklosti. Kažejo globoko človeško potrebo po izražanju abstraktnega ali uporabi simbolov in trajnem zapisovanju zgodb, zaobljub ali neformalnih besedil. So jasni pokazatelji razvoja človeške ustvarjalnosti, ki je pripeljala do enega njenih vrhuncev – knjige.

Z eksponati so predstavljena pomembna arheološka najdišča v Sloveniji in spoznavamo zgodovino regije, k raziskovanju katere arheologija veliko prispeva.
Pri pripravi razstave je sodelovalo deset večjih muzejev, ki hranijo slovensko arheološko dediščino. Poleg Narodnega muzeja Slovenije, ki vodi projekt, sodelujejo še Pokrajinski muzej Celje, Pokrajinski muzej Murska Sobota, Pokrajinski muzej Ptuj Ormož, Muzej in galerije mesta Ljubljane, Pokrajinski muzej Novo mesto, Pokrajinski muzej Koper, Pokrajinski muzej Kranj, Pokrajinski muzej Nova Gorica in Pokrajinski muzej Tolmin.

So-organizator: Narodni muzej Slovenije