MEDIJSKA PREDSTAVITEV OB KONCU PROJEKTA VKLJUČUJEMO IN AKTIVIRAMO!
Vključujemo in aktiviramo! – projekt, ki odpira okno v kulturno sfero in pomaga pri socialni aktivaciji
Projekt Vključujemo in aktiviramo! je pod koordinatorstvom Mojce Bergant Dražetić in Zarike Snoj Verbovšek iz Javne agencije za knjigo RS trajal štiri leta (2016–2019) in je bil sofinanciran iz Evropskega socialnega sklada. Povezoval je dva različna pola. Na eni strani pisatelje, pesnike in ilustratorje, na drugi pa zapornike, odvisnike in osebe z motnjami v duševnemu razvoju. Pesniki, pisatelji in ilustratorji so opravljali celoletno mentorsko delo, vsaka skupina je tako imela mentorja iz področja književnosti in iz področja ilustracije. Udeleženci so se krepili v veščinah branja, pisanja, ilustriranja in javnega nastopanja. Renata Zamida, direktorica Javne agencije za knjigo RS, je poudarila: »Pomembno je, da so mentorji skupine vodili kontinuirano celo leto. Udeleženci in udeleženke so se z mentorji povezali in z njimi delali ter razvili pristne stike. Rezultati so vidni na več ravneh: po vsakem letu smo izdali zbornik, v štirih letih je bil projekt izveden v 41 skupinah, mentorsko delo je opravljalo 82 mentorjev, v različnih skupinah je v 4 letih sodelovalo več kot 400 gostov. Nekateri udeleženci so izdali tudi svojo knjigo.«
Literatura presega stereotipe in podira meje
Minister za kulturo RS Zoran Poznič je na tiskovni konferenci poudaril, da projekt Vključujemo in aktiviramo! predstavlja primer dobre prakse, saj kreativnost in kulturo prenaša iz kulturnih institucij med ljudi. Pomenil je izjemno priložnost za pisatelje in ilustratorje, ki so lahko opravljali mentorsko delo, ponujal pa jim je tudi priložnost za osebnostno rast in razvoj. Projekt Vključujemo in aktiviramo! je tako dokaz, da literatura zmore preseči stereotipe in podirati meje.
Projekt Vključujemo in aktivirajmo – primer dobre prakse kohezijskih projektov
Državna sekretarka Službe Vlade Republike Slovenije za razvoj in evropsko kohezijsko politiko dr. Nevenka Ribič je na tiskovni konferenci izpostavila: »Projekt Vključujemo in aktiviramo! je eden izmed več kot 4.600 projektov, ki se v Sloveniji izvajajo s pomočjo sredstev evropske kohezijske politike. Uspešne zgodbe takšnih projektov širijo glas o pomembnih sledeh, ki jih pušča evropska kohezijska politika po celi državi.«
Izvajanje projekta na terenu: preko branja, učenja in pisanja do pristnih medsebojnih vezi
Pesnica in urednica Miljana Cunta, ena izmed mentoric projekta Vključujemo in aktiviramo!, je na tiskovni konferenci opisala svojo izkušnjo sodelovanja v projektu: »Mentorsko delo me je v zadnjem letu spremenilo prav tako močno, kot je udeležba na delavnicah spremenila udeleženke in udeležence. Projekt temelji na solidarnosti, sodelovanju vseh segmentov družbe. Pri delu sem se naslanjala na tri stebre: branje, učenje in pisanje.«
Jan, eden izmed udeležencev programa, je povedal: »Na delavnicah smo imeli prvič občutek, da smo v stiku z mentorjem, ki mu je za nas mar in ki si z nami želi delati.«
Matjaž Pikalo, mentor projekta Vključujemo in aktiviramo!, je poudaril, da projekt udeležencem in udeleženkam ponuja stik z zunanjim svetom in pomemben uvid v umetnost in kulturo. Gregor iz zapora na Dobu je tiskovno konferenco sklenil z željo, da bi tudi sam objavil svoje pisanje v knjigi.
Več fotografij na: https://www.jakrs.si/bralna-kultura/vkljucujemo-in-aktiviramo/utrinki-s-terena/utrinki-2019/