Uspešen teden za projekt Slovenija, častna gostja v Frankfurtu 2023
V okviru Berlinala je v ponedeljek 20.2.2023 v programu Books at Berlinale potekala tudi predstavitev projekta Slovenija, častna gostja na frankfurtskem knjižnem sejmu 2023, ter predstavitev 11 izbranih knjižnih naslovov.
Po uvodnem nagovoru direktorja Frankfurtskega knjižnega sejma Jürgena Boosa ter vodje programa Books at Berlinale Adama Henninga je dogodek z izjemno energijo in dobrim poznavanjem knjig vodila Syd Atlas. Senja Požar iz Mladinske knjige je pozornost pritegnila s predstavitvijo knjige Dijane Matkovič Zakaj ne pišem, pred tem pa je Slovenijo, častno gostjo v Frankfurtu, njeno literaturo ter povezave s filmom predstavila Katja Stergar, v. d. direktorice Javne agencije za knjigo. Uradni program je vključeval tudi poslovna srečanja udeleženih založnikov ter producentov, ki smo jih informirali tudi o možnostih sofinanciranja.
Dogodka so se poleg množice producentov, agentov ter novinarjev, dvorana za več sto ljudi je bila povsem polna, udeležile tudi slovenska veleposlanica v Berlinu dr. Ana Polak Petrič, vodja Skice Berlin Saša Šavel Burkart, direktorica Slovenskega filmskega centra Nataša Bučar in vodja mednarodnega sodelovanja Slovenskega filmskega centra Nerina Kocijančič.
Predstavitev projekta Slovenija, častna gostja na frankfurtskem knjižnem sejmu smo nadaljevali v sredo 22. 2. 2023. V organizaciji Javne agencije za knjigo in s sodelovanjem Frankfurtskega knjižnega sejma smo v Haus des Buches izvedli dogodek za nemške knjigarnarje, založnike in organizatorje dogodkov. Kurator dr. Miha Kovač, programska svetovalka dr. Amalija Maček in v. d. direktorice Javne agencije za knjigo so v nekaj več kot enournem dogodku govorili o Sloveniji kot državi, njenem jeziku, zgodovini, geografski umeščenosti, pa tudi o turizmu in kulinariki. Predstavili so področje knjige kot celote, trende, govorili o slovenskih klasičnih avtorjih, najbolj prevajanih avtorjih ter avtorjih z novimi prevodi v nemščino. Opozorili so tudi na specifiko jezika z manjšim številom govorcem, na nujnost prevajanja, pa na pomen slovenskih ilustratorjev in kakovostnih knjig za otroke.
Odziv na dogodek je bil izjemno pozitiven, saj so vprašanja posameznikov kar deževala, prav tako pa je veliko udeležencev že začelo načrtovati dogodke za slovenske knjige, marsikdo pa bo spremenil tudi počitniške načrte in obiskal Slovenijo.
Promocijo projekta bomo v tem tednu zaključili na domačih tleh, in sicer v nedeljo 26. 2. 2023 ob 16.30 na svetovnem nordijskem prvenstvu v Planici. V pogovoru V športu je moč, v knjigi je znanje bodo sodelovali:
- Sara Isaković, plavalka, ki je s srebrno medaljo na OI (Peking, 2008) dosegla življenjski cilj, kot uspešna »performance« psihologinja zdaj drugim športnikom pomaga dosegati cilje;
- Tadej Golob, pisatelj, alpinist, ki je v knjigi Z Everesta opisal smučanje po Everestu, v biografijah predstavljal športnike (med njimi Petra Vilfana in Gorana Dragića), o športu pisal v romanih (mladinski roman Zlati zob, Ali boma ye!) ter v kriminalni seriji o inšpektorju Tarasu Birsi;
- Klemen Bauer, biatlonec, nosilec srebrne medalje s svetovnega prvenstva v mešani štafeti (Ruhpolding, 2012), ki se po zaključku športne poti spogleduje z »drugo kariero«;
- Katja Stergar, v. d. direktorice Javne agencije za knjigo RS, sabljačica, komparativistka, vodja projektov častnega gostovanja Slovenije na knjižnih sejmih v Frankfurtu 2023 in Bologni 2024.
Gostje omizja bodo odstirali različne teme: Zakaj knjige in šport sodijo skupaj in ne na različna bregova? Človek, ki bere knjige, se lažje osredotoča, lažje vizualizira ter razume tudi kompleksnejše situacije. Športnik za uspeh potrebuje prav to. Za dobre knjige pa so potrebne dobre zgodbe – teh je v športu veliko. Gostje omizja bodo iz različnih zornih kotov predstavili svoje zgodbe, pomen prodora slovenske literature in tudi športnih zgodb v svet v luči projekta »Slovenija, častna gostja mednarodnega knjižnega sejma v Frankfurtu 2023«, pomen branja za motivacijo in razvoj športnika, se dotaknili psihologije športa in poti do uspeha.
Ob dogodku si boste lahko ogledali razstavo izbora leposlovnih in »reportažnih« knjig slovenskih avtorjev na temo športa (v slovenščini, angleščini in nemščini). Knjige so prispevale slovenske založbe (Beletrina, Celjska Mohorjeva družba, DZS, d.d., Miš založba, Založba Mladinska knjiga, Založba Pivec in Umco d.d. Aktivni mediji), nekaj smo si jih sposodili v Mestni knjižnici Kranj, nekatere knjige v tujih jezikih pa smo izbrali iz arhiva JAK RS.
Dogodek bo potekal v medijskem središču v Planici v okviru sodelovanja Urada vlade za komuniciranje RS in Javne agencije za knjigo RS. S strani JAK RS dogodek koordinira Tjaša Urankar, podsekretarka, področje bralne kulture in literarnih prireditev (kontakt za info: tjasa.urankar@jakrs.si).